Tarcza antykryzysowa sprzyja Bankom. A co z frankowiczami?

Kwi 9, 2020

Niemalże od początku marca w obliczu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wprowadzane są coraz dalej idące ograniczenia prawi i swobód obywatelskich oraz swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Działania podejmowane przez rząd wstrzymały de facto także pracę sądów i urzędów.

W chwili, w której powstaje ten tekst do Kancelarii dotarła informacja, że wszystkie sprawy sądowe odwołane są do 31 maja 2020 r., z wyjątkiem spraw nagłych wymienionych w ustawie antykryzysowej, którymi nie są sprawy frankowe. Już teraz prognozuje się, że nadrobienie zaległości zajmie sądom nawet rok. Powoduje to, że o rychłym zakończeniu swych spraw dotyczących kredytów frankowych, które znalazły się w sądzie konsumenci mogą zapomnieć.

Na tej sytuacji skorzysta z pewnością sektor bankowy, który obawiał się zasypania sądów pozwami frankowymi oraz wizji wypłaty ogromnych sum dla zaspokojenia roszczeń swych konsumentów korzystających z kredytów frankowych (przypomnijmy, że rezerwy banków na wypłaty dla frankowiczów w IV kwartale 2019 r. zostały podniesione do rekordowej kwoty prawie półtora miliarda złotych!). Stan zawieszenia daje zatem bankom drugi oddech.

A co z frankowiczami? Tu kolejne zaskoczenie i swoista „podwójna promocja” dla banków. Pomimo unieruchomienia sądów i zawieszenia biegu terminów wyłącznie procesowych, nie ma na dzień dzisiejszy rozwiązań systemowych dotyczących zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. Pomimo, że w projekcie tzw. tarczy antyCOVID było proponowane takie rozwiązanie, podczas prac nad ustawą zostało ono usunięte. W związku z tym brak jest w chwili obecnej jakiejkolwiek regulacji, które chroniłyby skutecznie konsumentów umów kredytowych walutowych we frankach szwajcarskich – zarówno denominowanych, jak i indeksowanych. [tutaj link do aktualności – czytaj: Siła wyższa a przedawnienie w dobie COVID-19]

Bieg przedawnienia może zostać wstrzymany na zasadach ogólnych, tj. poprzez wniesienie sprawy do sądu.

Kliknij, aby ocenić post.
Ilość głosów: 2, Średnia: 5